Zwalczanie kołatka domowego


Fumigacja inaczej gazowanie domu, obiektu

Fumigacja inaczej gazowanie domu, obiektu jest najwszechstronniejszą i najskuteczniejszą metodą na zwalczania kołatka domowego w domu, obiekcie, więźbie dachowej.


Kołatek domowy preparat

Zastosowanie preparatów to jedna z podstawowych metod na zwalczanie kołatka domowego. Preparat xilix gel to jeden z najczęściej stosowanych preparatów na zwalczanie kołatka w tzw. impregnacji owadobójczej.


  Gazowanie kołatka domowego

Fumigacja inaczej gazowanie domu to najskuteczniejsza metoda na zwalczanie kołatka. Gazowanie kołatka likwiduje każde stadium rozwoju kołatka domowego.

Kołatek domowy zwalczanie

Kołatek domowy (łac. Anobium punctatum) zwalczany jest głównie przez zastosowanie fumigacji inaczej gazowania fosforowodorem PH3 oraz preparatów. Zwalczanie kołatka domowego należy poprzedzić analizą obiektu wykonana przez profesjonalistów z DREVPOL co pozwala na właściwy dobór najlepszej metody na zwalczanie kołatka.

Zobacz więcej zdjęć kołatka domowego »

Kołatek domowy zwalczanie – metody zwalczania

Kołatek domowy zwalczanie którego wymaga zastosowania profesjonalnych metod jest jednym z najgroźniejszych szkodników drewna w Polsce. Dobranie odpowiedniej metody na zwalczanie kołatka domowego winno być zawsze poprzedzone odpowiednią analizą drewna i obiektu porażonego przez kołatka. Zasadniczo najczęściej stosowaną metodą na zwalczanie kołatka domowego jest fumigacja inaczej gazowanie oraz zastosowanie preparatów. Rzadko stosowaną metodą jest metoda Veloxy, zaś zupełnie marginalnie stosowaną metodą na zwalczanie kołatka domowego jest metoda mikrofal.

Analiza będąca podstawą doboru odpowiedniej metody na zwalczanie kołatka domowego uwzględnia szereg czynników takich jak dostępność porażonego drewna, ilość drewna i ilość szkodnika. Dodatkowo czynnikami które uwzględnia się przy zwalczaniu kołatka to kubatura obiektu, jego wielkości kształt. Innymi parametrami branymi pod uwagę przy ustalaniu jak pozbyć się kołatka jest pokrycie drewna powłokami oraz planowa wymiana drewna w obiekcie.

Kołatek domowy zwalczanie – fumigacja fosforowodorem PH3

Zwalczanie kołatka domowego czy kołatka upartego przy użyciu fosforowodoru PH3 jest najlepszą metodą na zwalczanie kołatka. Metoda ma zastosowanie głównie do obiektów takich jak całe domy drewniane, dachy/poddasza domów murowanych, więźby dachowe obiektów o dużych kubaturach takich jak kościoły, pałace, hotele, muzea.

Kołatek domowy zwalczanie – ile czasu trwa fumigacja fosforowodorem?

Fumigacja całego domu lub więźby dachowej domu fosforowodorem PH3 w celu zwalczania kołatka domowego trwa przeważnie między 8 a 12 dni. Fumigacja całych obiektów o dużych kubaturach lub więźby dachowej takiego obiektu – magazyny, hotele, kościoły - w celu likwidacji kołatka domowego trwa przeważnie między 12 a 24 dni.

Kołatek domowy zwalczanie – jaki jest zakres prac przy fumigacji?

Zwalczanie kołatka domowego metodą fumigacji fosforowodorem PH3 przebiega według określonych etapów. Pierwszy etap prac obejmuje uszczelnienie całego obiektu lub jego części tak na zewnątrz jak i w środku oraz zagazowanie przy użyciu fosforowodoru i przepisowe oznaczenie obiektu informacjami ostrzegawczymi.

W kolejnym etapie wykonywane są kontrolne obligatoryjnie pomiary stężenia fosforowodoru na obiektach o dużych kubaturach, które na obiektach mniejszych przeprowadzane są warunkowo.

Następnym etapem zwalczania kołatka domowego metodą gazowania fosforowodorem jest odwietrzenie obiektu i wykonanie końcowych pomiarów na obecność gazu. Proces zwalczania kołatka fosforowodorem kończy się ozonowaniem gazowanej przestrzeni.

Kołatek domowy zwalczanie – skuteczność fumigacji

Profesjonalnie wykonana fumigacja to absolutnie najskuteczniejsza metoda na zwalczanie kołatka domowego. Fumigacja fosforowodorem ph3 skutecznie likwiduje każde stadium rozwojowe kołatka. Dodatkowo metoda ma zastosowanie do każdego rodzaju drewna – iglastego, liściastego, nowego starego, zabytkowego - w tym drewna zabudowanego i okrytego powłokami.

Szczególne zastosowanie fumigacji jako metody na zwalczanie kołatka ma w sytuacji gdzie drewno jest bardzo silnie porażone lub/i ma duże przekroje.

Kołatek domowy zwalczanie – zastosowanie preparatów

Zwalczanie kołatka domowego przez zastosowanie preparatów jest bardzo popularnym sposobem na to jak pozbyć się kołatka. Zabieg obejmuje przygotowanie drewna przez oczyszczenie powierzchni i zeszlifowanie warstw luźnych zniszczonych przez kołatka a następnie aplikację preparatu.


Kołatek zwalczanie - impregnacja więźby dachowej

Często stosowanym preparatem w zwalczaniu szkodników drewna w tym kołatków jest preparat xilix gel. Główne zalety tego preparatu to wysoka wydajność, właściwości tiksotropowe i głęboka wnikliwość. Zwalczanie kołatka domowego przez zastosowanie preparatu xilix gel wymaga dużej praktyki w jego stosowaniu i użycia dobrego profesjonalnego sprzętu

Kołatek domowy zwalczanie – ograniczenia preparatów w zwalczaniu kołatka

Wyraźnym ograniczeniem w zastosowaniu preparatów jest brak dostępu do porażonego prze kołatka domowego czy kołatka upartego drewna. Brak dostępu może wynikać bądź z zabudowy drewna bądź z faktu że drewno jest pokryte powłokami przez które preparaty nie przenikną do drewna.

Kołatek domowy zwalczanie – zalety preparatów w zwalczaniu kołatka

Podstawową zaletą w zwalczaniu kołatka przez zastosowanie preparatów jest możliwość pozostania w domu, obiekcie w trakcie zabiegu bądź zastosowanie jej w sytuacji gdy nie możemy zastosować innej metody np. fumigacji z uwagi na sąsiednią bezpośrednią zabudowę.

Inna zaletą jest czas trwania zabiegu który jest zazwyczaj dużo krótszy niż w przypadku fumigacji.

Kołatek domowy zwalczanie – gazowanie spuszczela azotem

Jedną z najbardziej skutecznych metod jak pozbyć się kołatka domowego jest zastosowanie metody veloxy. Metoda polega na wniesieniu porażonych przez szkodniki drewna elementów do specjalnych folii gazoszczelnych z których wypompowywany jest tlen i wprowadzany azot. Metoda pozwala na ciągłą kontrolę poziomu wilgotności. Trwa 4 tygodnie i musi odbywać się w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza.

Kołatek domowy zwalczanie – mikrofale

Zwalczanie kołatka domowego metodą mikrofal polega na wygrzewaniu drewna w wysokich temperaturach. Metoda skutecznie sprawdzająca się jako sposób na to jak pozbyć się kołatka dla małych elementów drewnianych w przypadku domów i dachów praktycznie nie ma zastosowania.

Kołatek domowy zwalczanie – przykładowe opinie nt. zwalczania kołatka

Ma rozbudowany przez lata dom. Systematycznie dokładnie materiału prawdopodobnie ściągnęło do mnie szkodnika w drewnie czyli kołatka domowego i kołatka upartego. Tak wynikał z moich analiz w internecie. Powierzyłem zadanie zlikwidowania kołatka Drevpol. Drevpol przeprowadził gazowanie domu w całość go pakując w folię i zagazowując . Zabieg trwał 12 dni i bardzo jestem zadowolony z wyboru firmy i metody. Polecam wszystkim.

Bogdan (Józefów k. Warszawy)

Zakupiłem dom i okazało się że jest w drewnie szkodnik kołatek. Domowe sposoby się nie sprawdziły i sięgnąłem po fachowców z Drevpol. Najpierw ustaliliśmy że zwalczanie kołatka możemy zrobić na dwa sposoby – preparaty lub gazowanie. Duży dom to spora inwestycja więc zdecydowałem, że połączymy dwa sposoby. Ostatecznie Drevpol wykonał gazowanie domu a potem impregnację drewna preparatem. Całość robót byłą porządnie wykonana, udało się pozbyć kołatka plus mam zaimpregnowane drewno więc jestem spokojny i polecam firmę Drevpol.

Łukasz (Koszalin okolic)

Mam ogromy dom z kolekcją drewnianych rzeźb w które wdał się kołatek domowy. Zaprosiłem firmę Drevpol na oględziny domu. W trakcie oględzin potwierdziło się że mam kołatka domowego w rzeźbach i meblach a ku mojemu zaskoczeniu spuszczela pospolitego w więźbie dachowej i tarasie. Bez najmniejszego wahania zleciłem wykonanie fumigacji. Fumigacja trwała 13 dni o obejmowała cały dom i tarasy i wiatę. Wszędzie skutecznie zwalczono i kołatka domowego i spuszczela. Jestem bardzo zadowolony ze współpracy i polecam firmę Drevpol jako skutecznych fachowców.

Arek (Kraków okolice)

W moim mieszkaniu w kamienicy odkryłem że mam kołatka domowego. Najpierw próbowałem ustalić czy kołatek domowy gryzie. Jak się okazało że nie to spokojnie podszedłem do tematu. Po zgłoszeniu tego problemu do wspólnoty okazało się że trzeba było całość zabudowy odrywać żeby można było wykonać zwalczanie szkodnika.. Prace remontowe poprzedzały prace na drewnie które właśnie wykonała firma Drevpol. Polecam Drevpol bo prace wykonano profesjonalnie i skutecznie.

Andrzej (Warszawa)

Zwalczanie kołatka domowego - pytania i odpowiedzi

Która z metod zwalczania kołatka domowego jest najbardziej skuteczna?

Najbardziej skuteczna metoda na zwalczanie kołatka domowego to fumigacja inaczej gazowanie.

W jaki sposób ustala się dobór metody zwalczania kołatka domowego?

Dobór odpowiedniej metody na zwalczanie kołatka domowego ustal się na podstawie analizy obiektu w tym dostępu do drewna, zakresu porażenia, kubatury, kształtu obiektu i innych.

Czy istnieją domowe sposoby na zwalczanie kołatka domowego?

Istnieją domowe sposoby na zwalczanie kołatka domowego, jednak nie są one skuteczne.

Który szkodnik jest trudniejszy do zwalczania: kołatek domowy czy spuszczel pospolity?

Obydwa szkodniki drewna należą do najgroźniejszych i najtrudniejszych w zwalczaniu.